Aktualności

O darmowej pomocy prawnej na naradzie wojewodów

2015-10-01
fot. Magdalena Przytuła
fot. Magdalena Przytuła
fot. Magdalena Przytuła
fot. Magdalena Przytuła
Rola wojewodów we wdrażaniu ogólnopolskiego systemu darmowych porad prawnych – to jeden z tematów narady wojewodów, która odbyła 29 września 2015 r. się w siedzibie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego z udziałem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Jerzego Kozdronia.
 
W obradach uczestniczyli także: Minister Administracji i Cyfryzacji Andrzej Halicki, Wiceminister Administracji i Cyfryzacji Stanisław Huskowski oraz Wojewoda lubelski Wojciech Wilk.
 
Podczas spotkania dyskutowano, między innymi, o roli wojewodów i samorządów we wdrażaniu systemu darmowych porad prawnych. Ustawa, dzięki której od stycznia 2016 r. obywatelom będą udzielane darmowe porady prawne została uchwalona 5 sierpnia 2015 r. Jednak już od 31 sierpnia 2015 r. obowiązują przepisy, które określają tryb przygotowania i wdrożenia systemu nieodpłatnej pomocy prawnej.
 
- Szczególna rola w procesie przygotowania i wdrożenia tego systemu przypada Wojewodom. To stwarza Państwu szczególną pozycję w zakresie podejmowania działań zmierzających do budowy tego nowego, a jakże potrzebnego z punktu widzenia społecznego, systemu – mówił podczas spotkania Sekretarz Stanu Jerzy Kozdroń. Ponadto wiceminister zadeklarował pełną gotowość i pomoc przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości przy realizacji zadań związanych z wdrożeniem i funkcjonowaniem systemu nieodpłatnej pomocy prawnej.
 
Przypomnijmy, że od początku 2016 r., na terenie całej Polski zacznie funkcjonować system darmowych porad prawnych. Powstanie ponad 1500 punktów, w których profesjonaliści będą świadczyć pomoc prawną. Dzięki współpracy rządu, samorządów i organizacji pozarządowych ogólnopolski system zagwarantuje nieodpłatny dostęp do porad prawnych na poziomie lokalnym i zniweluje zbyt często występującą w naszym kraju barierę finansową do korzystania z profesjonalnej usługi prawnej.
O dokumencie
Ministerstwo Sprawiedliwości | Wprowadzenie: ciesla | Edytor: ciesla
Data wytworzenia: 01.10.2015 | Data dodania: 01.10.2015 13:28 | Data ostatniej modyfikacji: 01.10.2015 13:30